ترک سیگار (100% تضمینی) خیلی ساده و سریع

تاثیرات منفی سیگار بر روی افزایش قد

همه ما به خوبی می دانیم که سیگار چه عوارض و ضررهایی برای بدن دارد و تا به چه اندازه می تواند حیات ما را به خطر بیندازد. جالب است بدانید که سیگار حتی روی رشد طبیعی قد نیز اثر می گذارد و تاثیراتی منفی بر روی افزایش قد دارد.

تاثیرات منفی سیگار بر روی افزایش قد

ما در این مقاله قصد داریم به بررسی تاثیرات سیگار بر روی افزایش قد بپردازیم. لذا از شما دعوت می کنیم تا آخر این مطلب با همیارسیگار همراه باشید.

تاثیر سیگار بر روی افزایش قد

مصرف سیگار به صورت مستقیم بر روی افزایش قد تاثیر منفی ندارد. به دیگر سخن، درون محتویات سیگار عنصری وجود ندارد که مستقیماً از رشد طبیعی قد جلوگیری کند؛ بلکه این عوارض کلی سیگار هستند که سبب ایجاد اختلال در عملکرد اندام های مختلف بدن و روند طبیعی رشد قد می شوند.

وقتی شخصی سیگار می کشد؛ در اولین قدم نیکوتین و تمامی مواد سمی موجود در سیگار وارد دستگاه تنفسی او می شود و عملکرد ریه های وی را تحت تاثیر قرار می دهد. رفته رفته دستگاه تنفسی فرد آنقدر آسیب می بیند که دیگر قادر به تامین اکسیژن لازمه نمی باشد از همین رو سیستم گردش خون و پمپاژ خون از قلب دچار اختلال می شود.

از آنجایی که افزایش قد در دوران جوانی وابسته به داشتن سیستم گردش خونی سالم است می توان اظهار داشت که سیگار با اختلال در عملکرد سیستم گردش خون، از افزایش قد در دوران جوانی جلوگیری می کند.

رابطه میان سیگار و اختلال در ترشح هورمون ها

سیگار علاوه بر اینکه اندام های داخلی بدن او را تحت تاثیر قرار می دهد، سلامت روحی و ذهنی ما را نیز به خطر می اندازد. سیگار سرشار از نیکوتین است. نیکوتین پس از راهیابی به بدن، عملکرد مغز را در دست می گیرد و باعث ایجاد اختلالاتی در ترشح هورمون های بدن می شود.

زمانی که بدن شما در حال ترشح هورمون خاصی است، سیگار کشیدن می تواند باعث افزایش و یا جلوگیری از ترشح همان هورمون شود. این کم و زیاد شدن غیر طبیعی سبب می شود شما از لحاظ روحی کسل و بی حوصله شوید و برای انجام کارهای روزمره خود انرژی کافی نداشته باشید.

متاسفانه بسیاری از افراد، اعتیاد به سیگار را یک اعتیاد ساده و کوچک می دانند. در صورتی که اصلاً اینگونه نیست. این وابستگی به نظر ساده، تاثیرات و عواقب جبران ناپذیری برای سلامت فرد به همراه دارد که قطعاً افراد سیگاری راجع به تمامی آنها اطلاعاتی ندارند وگرنه هیچگاه به سیگار کشیدن روی نمی آوردند.

چه کسانی بیشتر در معرض خطر هستند؟

همانطور که می دانید از لحاظ افزایش قد، بازه زمانی 13 تا 20 سال دوران طلایی هر فرد محسوب می گردد چرا که در این بازه زمانی هورمون های افزایش قد در بدن ترشح می گردند. حال اگر نوجوانی در این دوره از سیگار استفاده کند با تاثیرات منفی سیگار بر روی رشد طبیعی قدش مواجه خواهد شد. زیرا محتویات سیگار روی ترشح هورمون هایش تاثیر می گذارد و بهترین فرصت را برای افزایش قد وی نابود می سازد.

به طور کلی سیگار کشیدن در هیچ رده سنی توصیه نمی شود و در هر دوره عوارض و ضررهای خاص خود را دارد اما در دوران نوجوانی آسیب های حادتری را با خود به همراه دارد.

در دوران نوجوانی که زمان رشد و کامل شدن یک انسان است؛ سیگار کشیدن سبب می شود این تکامل به درستی صورت نگیرد و فرد نتواند از تمامی پتانسیل های خود جهت افزایش قد استفاده کند.

سیگار کشیدن در دوره نوجوانی

متاسفانه امروزه نوجوانان بسیاری به دلایل متعدد، در دام سیگار گرفتار می شوند و والدین آنها هم ناآگاهانه با آنها رفتار درستی ندارند بدین ترتیب ترک سیگار را برای آنها سخت تر و دشوارتر می کند و همین موضوع سبب ایجاد مشکلاتی اساسی در رشد نوجوان می گردد.

اگر والدین و اطرافیان فرد مبتلا به اعتیاد با اصول روانشناسی ترک سیگار آشنا باشند؛ فرد به راحتی می تواند با حمایت اطرافیانش، خود را برای همیشه از دام سیگار نجات دهد ولی از آنجایی که در ایران به علم روانشناسی چندان توجهی نمی شود؛ والدین نیز در صورت متوجه شدن واکنش مناسبی به این موضوع نشان نمی دهند. این موضوع سبب می شود فرد با مشکلات روحی و روانی بیشتری دست و پنجه نرم کند.

آیا راه بازگشتی هم وجود دارد؟

حال که با بخشی از ضرهای سیگار آشنا شدید؛ مسلما می خواهید بدانید آیا راه بازگشتی هم وجود دارد؟ پاسخ این سوال مثبت است. شما با استفاده از روش های اصولی و کاربردی به راحتی می توانید از عوارض سیگار جلوگیری کنید و حتی قد خود را نیز افزایش دهید.

اگر از شکست در مسیر ترک سیگار واهمه دارید و یا فکر می کنید که اکنون زمان ترک سیگار فرا نرسیده است؛ کاملا در اشتباه هستید.

اگر شما مسیری اصولی را برای ترک انتخاب کنید قطعاً شکست نخواهید خورد و به تعویق انداختن زمان ترک سیگار فقط یک بهانه است که شما به ادامه مسیر همچنان ادامه دهید پس بیایید و با ما همراه شوید.

همچنین برای دوری از سیگار و افزایش قد نیز می توانید به ورزش های هوازی و غیر هوازی روی بیاورید. اینگونه هم خود را مشغول می کنید و هم استخوان هایتان برای افزایش قد آماده می شود. ورزش هایی همچون شنا، بسکتبال، والیبال و حرکات کششی می توانند به شما در افزایش قد کمک شایانی کنند.

 

 

 

 

 

خروج از نسخه موبایل